Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 19 Mayıs Stadyumu'ndaki büyük Ankara mitinginde önemli mesajlar verdi ve dev kalabalığa Kemal Kılıçdaroğlu'nun başkanlığı dönemindeki SSK'yı gösteren video kaydı izletti.
Erdoğan, başkent Ankara'nın bugüne kadar tüm dönüm noktalarında yanlarında yer aldığını söyledi, "Hele hele 15 Temmuz gecesi Ankara tam bir destan yazdı. Darbe girişiminin başarısızlığa uğratılmasında Ankaralı kardeşlerimizin çok büyük rolü vardır" dedi.
Cumhurbaşkanı, şöyle devam etti:
"BAĞDAT CADDESİ'NDE TNKLAR GEÇERKEN..."
"15 Temmuz gecesi, 23.17'de Bay Kemal tankların eşliğinde Bakırköy Belediyesi'ne gidiyor, kontrollü olarak. İstanbul'un Bağdat Caddesi'nde tanklar geçerken, birileri o tankları alkışlıyordu. Bir tarafta tencereciler, tavacılar varken, diğer tarafta da Anadolu'nun evlatları tankların, uçakların karşısında şehadete yürüdü.
Bay Kemal, Bay Muharrem, bu işler öyle durup dururken olmuyor. Öyle ince ince yürüyerek de olmuyor. Üreteceksin, çalışacaksın. Bay Kemal'i biz SSK'dan tanırız, nasıl batırdığını iyi biliriz. Bunlara beş koyun ver, kaybedip gelirler.
Bak, son pişmanlık da fayda etmez. Buradaki tüm kardeşlerime sesleniyorum, durmak yok. Bütün komşularınıza akrabalarınıza bunları anlatmanız lazım. Anlatın ki sandıklarından gümbür gümbür AK Parti ve şahsım çıksın.
Ankara-Afyonkarahisar hızlı tren hattı gelecek yıl hizmete giriyor. Ankara-Manisa-İzmir hızlı tren hattını 2020 yılında hizmete açıyoruz.
Ankaray'ı ve metroyu uzatıyoruz. Ankaray'ı 15 kilometre uzatacağız. Gar ile Ovacık arasında ve Gar ile Kuyubaşı arasında iki ayrı metro hattı kuruyoruz.
Şimdi geliyoruz yeni müjdelerimize... Ankara'ya 55 bin kişilik yeni stadyum kazandıracağız. 19 Mayıs Stadyumu'nun yerine inşa edilecek. Uluslararası finallere ev sahipliği yapacak.
İkinci müjdemiz fuar alanı... Akyurt'ta yapıyoruz, bir yılda bitecek.
Üçüncü müjdemiz, millet bahçesi. Bir ucu Ankara Emniyet Müdürlüğü binasının önünden başlayacak, eski hipodrom alanını, yeni yapılacak stadyumu ve Gençlik Parkı'nı içine alıp, oradan Ulus'taki heykele kadar uzanacak. Böyle dev bir alanda, millet bahçesini oluşturuyoruz. Artık yeşil Ankara olacak. Bu alan içindeki kullanılan tesisler kalacak, gereksiz olanlar ortadan kaldırılacak."
'STAT, FUAR ALANI, MİLLET BAHÇESİ...'
Şimdi geliyorum sizleri mutlu edeceğine inandığım müjdelerimize: Ankara'ya kazandıracağımız 55 bin kişilik yeni stadyum. Ama bakıyorsunuz bir tane Cumhurbaşkanı adayı diyor ki ne stadyumu ben hepsini yıkacağım diyor. Tüm sosyal ve sportif donatılarıyla 6 bin araçlık otoparkıyla bu stat başkente yakışır bir stat olacaktır. İkinci müjdemiz fuar alanlarıyla ilgili. İhalesi yapıldı bir yıl içinde tamamlanıyor. 3. müjdemiz millet bahçesi ile ilgili. Ankara'ya yaptığımız çok daha farklı olacak. Dev bir alanda millet bahçesini oluşturuyoruz. Ankara'ya hayırlı olsun. Artık yeşil Ankara olacak. Millet bahçemiz içinde stadından konser salonuna kadar çok orjinal bir eser olacak. İngiliz'in Hyde Park'ı varsa bizimde burada devasa bir millet bahçemiz olacak.
BAŞBAKAN YILDIRIM: DİĞER TARAFTA YIKIM EKİBİ VAR!
Mitingde daha önce kürsüye çıkan isim, Başbakan Binali Yıldırım oldu.
Başbakan Yıldırım, "Şu stadyumdaki coşkuya bakın. Şu muhteşem tabloya bakın. Ankara'nın boş laflara, vaatlere karnı tok. Cumhurbaşkanımızın kuracağı hükümet güven oyunu meclisten değil, sizden alacak. Milletten doğrudan sandıktan alacak" dedi.
Yıldırım sözlerine şöyle devam etti:
"Bazı adaylar var, yalancı pehlivan gibi piyasaya çıkmış vaziyetler. Sevgili Ankaralılar, bu seçim iki taraf arasında oluyor. Biri birinci taraf var, yapım ekibi. Diğer taraf ise yıkım ekibi. Sanki bunlar ağız birliği yapmışlar. AK Parti ne yaptıysa biz yıkacağız, projeleri durduracağız, devletin kurumlarını satacağız diyorlar.
Dünyada adaylar yapacaklarını anlatırlar, bizimkiler ise yıkacaklarını anlatıyorlar. Yapılanları nasıl yıkacaklarını anlatıyorlar."
STADYUM DIŞINDA DEV EKRANLAR
Stadın içine giremeyen kalabalık için büyük ekranlar kuruldu.
Miting, 19 Mayıs Stadyumu'nda gerçekleşen son organizasyon olma özelliğini taşıyor. Tarihi yapı yıkılıp yeni bir stadyum inşa edilecek.
AK Parti Ankara İl Başkanı Hakan Han Özcan, dün yaptığı açıklamada mitinge 150 binin üzerinde katılımcı beklediklerini söylemişti. Özcan, "160 bin-170 bin civarı katılımcı bekliyoruz. Bu bir rekor olacak" demişti.